Vizibil pe Orice Model de Telefon Optimizat pt tablete

Fondat in 2007

,,Din inimi de copii pentru...BRÂNCUȘI”

Pentru că prețuim valorile culturale românești și dorim să dezvoltăm și copiilor din unitatea noastră gustul pentru artă, Școala Primară ,,Petre Ispirescu” din Constanța, în parteneriat cu Muzeul de Artă, derulează în perioada 28-30 septembrie 2016 acțiunea ,,Din inimi de copii pentru...Brâncuși”. Acțiunea își propune să contribuie la strângerea sumei necesare pentru achiziționarea operei lui Constantin Brâncuși, Cumințenia Pământului. În acest sens în săptămâna 19-23 septembrie 2016, preșcolarii și elevii vor realiza împreună cu doamnele educatoare/ învățătoare picturi, desene, colaje, machete din opera marelui sculptor pe care le vor pune în vânzare în cadrul Muzeului de Artă Constanța în perioada 28-30 septembrie 2016. Aceia dintre dumneavoastră care doresc să intre în posesia uneia dintre lucrările copiilor noștri, sunt așteptați să viziteze expoziția. Pentru achiziționarea unei lucrări trebuie să faceți dovada faptului că ați donat o sumă de bani prin sms la 8833 cu textul Brancusi sau în unul dintre conturile deschise în acest sens: www.brancusiealmeu.ro .

În data de 29 septembrie 2016 ora 17:30, în incinta Muzeului de Artă, va avea loc un moment festiv: doamna director a Muzeului de Artă, Doina Păuleanu va susține o prezentare, iar corul Școlii Primare ,,Petre Ispirescu” va susține un scurt recital.

Vă așteptăm să ne fiți alături în număr cât mai mare!